Služební mobily a tablety bez aplikace TikTok. I ostatní uživatele vyzývá univerzita k obezřetnosti

Zdroj: Pixabay
Pondělí 3. duben 2023, 15:51 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před několika dny informoval o bezpečnostní hrozbě při využívání aplikace TikTok. Rektor Univerzity Palackého (UP) Martin Procházka proto dnes vydal pokyn regulující využívání této aplikace v univerzitním prostředí. Na služebních mobilních telefonech a tabletech nesmí být TikTok nainstalován. Dále vedení UP apeluje, aby na soukromých zařízeních s TikTokem uživatelé nepřistupovali do interních systémů univerzity, jako jsou STAG či UPlikace.

„Bezpečnostní opatření jsme přijali v souvislosti s doporučením NÚKIBu, který upozorňuje zejména na ohrožení takzvaných regulovaných systémů, čímž se na UP rozumí právě hojně využívaný systém STAG, respektive přístup k příslušným datům prostřednictvím UPlikace, kterou na UP používá okolo 19 tisíc uživatelů,“ vysvětlil kancléř univerzity Martin Tomášek, pod kterého spadá bezpečnostní oddělení univerzity. „Na formulaci opatření jsme samozřejmě intenzivně spolupracovali s univerzitním manažerem kybernetické bezpečnosti,“ doplnil.

Účelem vydaných opatření je eliminovat na univerzitě NÚKIBem definovaná rizika. Jak úřad zmiňuje, TikTok sbírá neobvykle rozsáhlé množství uživatelských dat, a to například tak, že zjišťuje informace o jiných spuštěných a instalovaných aplikacích, obsah soukromé komunikace ukládá na servery čínské společnosti ByteDance, pravidelně kontroluje lokaci zařízení a přistupuje v něm ke všem kontaktům i ke kalendáři.

„Sesbíraná data pak mohou posloužit k zacílení kybernetického útoku na konkrétní osobu, a to například personalizovaným e-mailem, snažícím se získat hesla či přístup k bankovním účtům, případně dalším důvěrným či soukromým informacím, které lze dále zneužít např. pro vydírání dotčené osoby,“ uvedl příklad kancléř Tomášek a podotkl, že momentálně prošetřuje nakládání s daty ze strany provozovatele aplikace TikTok Evropská komise.

Pokyn rektora, který je platný ode dneška, zakazuje instalovat a provozovat aplikaci TikTok na pracovních mobilních telefonech a tabletech, případně ukládá povinnosti ji bezodkladně odinstalovat. Všem zaměstnancům a studentům, případně dalším uživatelům, je pak doporučeno nepřistupovat k systémům STAG a UPlikace ze soukromých mobilních telefonů či tabletů, na kterých mají nainstalovanou aplikaci TikTok. Ukončit a nadále nerozvíjet své účty, resp. profily na TikToku je doporučeno také všem součástem UP, které se touto formou dosud prezentovaly.