Štreitovy fotografie na lékařské fakultě přibližují činnost mobilního hospice

Děkan LF UP Milan Kolář, autor vystavovaných fotografií Jindřich Štreit a Lumír Kantor z Porodnicko-gynekologické kliniky LF UP a FNOL na vernisáži výstavy. Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 7. únor 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Takřka všeříkající název „… s láskou“ nese výstava fotografií Jindřicha Štreita, která seznamuje s činností olomouckého mobilního hospice Nejste sami. Zájemci ji mohou zhlédnout na lékařské fakultě a ve fakultní nemocnici.

„Mnoho lidí mi říká, že ty fotografie jsou smutné. Já to tak ale vůbec nevnímám. Při fotografování mnohdy bylo tak veselo, že jsem ani neměl pocit, že se dotýkám vrcholu našeho života,“ prozradil na vernisáži výstavy ve foyer dostavby Teoretických ústavů autor fotografií Jindřich Štreit.

„Při fotografování jednoho ze záběrů se například odehrála naprosto neopakovatelná scéna. Sestřička připravila pána k ulehnutí, jeho žena ho začala krmit. Zeptal jsem se jí, co pak dělá, když je všechno hotovo? Odpověděla mi, že si za mužem přilehne do postele, hladí se, objímají se a jsou prostě spolu. Ještě tam přiběhl jejich pejsek a vznikla z toho situace vůbec ne smutná. Naopak to bylo krásné a úžasně nabité,“ dodal známý fotograf.

Stále se rozšiřující cyklus fotografií z činnosti mobilního hospice řadí k vrcholům své práce. „Fotografování těchto záběrů byl velký zážitek. Já tam byl jako takový neviditelný človíček, zatímco lidé z hospice pracovali. Oceňuji jejich vnímání, empatii, kterou věnovali nejen pacientům, ale především lidem kolem nich. Zaslouží si velkou pozornost,“ podotkl Jindřich Štreit.

Na vernisáži nechyběli vedle zástupců lékařské fakulty a fakultní nemocnice ani představitelé olomouckého mobilního hospice Nejste sami, jehož činnost výstava přibližuje. „Pan Štreit nám svými originálními fotografiemi dodává obrovskou sílu. Je přitom jedním z mála fotografů, kteří se dostali až na samý okraj lidského života a pořizují fotografie ukazující, jak to na tom konci může vypadat,“ řekl předseda správní rady hospice Martin Štainer. Ředitelka hospice Kateřina Tichá doplnila, že by byla ráda, kdyby si návštěvníci z výstavy odnesli to, že jimi poskytovaná péče, je sice profesionální, ale především lidská.

Podobně promluvil i děkan lékařské fakulty Milan Kolář. „Mottem naší fakulty je Mente et corde. Mente, to je ten rozum, medicína, diagnostika, přístroje… To srdce, corde, říká, jak se máme chovat k pacientům. Tyto krásné fotografie našim studentům jistě připomenou tu dvojí stránku věci, kdy je na jedné straně diagnostika a na druhé ten etický rozměr,“ uvedl děkan.

Fotografie jsou ke zhlédnutí ve foyer dostavby Teoretických ústavů a v pavilonu chirurgického monobloku Fakultní nemocnice Olomouce až do konce února. Jde teprve o druhou zastávku této putovní výstavy. Premiéru měla vloni při příležitosti Týdne pro mobilní hospice, kdy si ji mohli prohlédnout cestující a další zájemci v hale olomouckého hlavního vlakového nádraží.