Sevisní týden CVT: údržba počítačové sítě (28. 7.–4. 8.)

Ilustrační foto: www.freeimages.co.uk
Úterý 18. červenec 2017, 12:51 – Text: CVT

Na závěr měsíce července se na pár hodin budeme moci přenést zpět do minulosti, do časů, kdy na Univerzitě Palackého ještě neexistoval internet. Čeká nás totiž servisní týden CVT, který se již tradičně uskuteční v době letních prázdnin, kdy možné výpadky konektivity všech lokalit nejméně zatíží pracovníky UP. V minulých letech se osvědčilo rozdělit servisní týden do dvou etap a ani letos tomu nebude jinak. První fáze je naplánována na pátek a sobotu 28. a 29. 7. Druhá začne v pondělí 31. 7. a potrvá celý následující pracovní týden.

V počáteční dvoudenní fázi dojde k výměně a upgradu síťových směrovačů páteřní metropolitní sítě, v důsledku čehož budou mít výpadky veškeré systémy závislé na síťové infrastruktuře. Výpadky jednotlivých systémů se však projeví pouze v řádu několika desítek minut či jednotek hodin, nikoli po celé dva dny plánovaného upgradu univerzitní sítě. Po určitý čas tedy nebudou fungovat pevné telefonní linky, WiFi, výpadky postihnou také všechny informační systémy, databáze či servery univerzitní menzy nebo knihovny a funkční nebudou po přechodnou dobu ani webové stránky univerzity.

Ve druhé fázi, která potrvá od pondělí 31. 7. do pátku 4. 8., budou probíhat další servisní práce, kdy se pracovníci CVT zaměří na úpravu konfigurace serverů a aktualizaci univerzitní databáze. V tomto týdnu můžete očekávat především krátké výpadky u všech částí univerzitních informačních systémů, výpadky dlouhodobější v řádu hodin potom především u služeb, jako je studijní agenda STAG, SharePoint, elektronická spisová služba Magion a elektronická pošta. Servisní práce ve druhé fázi však nijak neovlivní provoz personálního systému SAP a nemělo by docházet ani k výpadkům konektivity.

Informace o plánovaných odstávkách jednotlivých systémů a služeb byla zveřejněna na stránkách Portálu UP, kde je přiložena i přehledná tabulka předpokládaného rozpisu servisních prací. Uvedená data a časy jsou pouze orientační a je možné, že se budou v průběhu servisního týdne operativně měnit. Abyste jako uživatelé univerzitní počítačové sítě měli informace o aktuálním průběhu, doporučujeme Vám sledovat Portál UP a nebo facebookový či twitterový účet CVT, kde budou průběžně zveřejňovány aktuální informace o plánovaných výpadcích a předpokládaná doba jejich trvání.

CVT se omlouvá za případné komplikace, které by plánované výpadky mohly přinést všem zaměstnancům i studentům UP, nicméně cílem servisního týdne je připravit IT prostředí naší univerzity na zvládání náporu příštího akademického roku a k tomu patří i nutnost úprav virtualizačního prostředí jednotlivých systémů, jejich aktualizace a další práce, jež nelze provádět za běžného provozu.