Konference osvětlí roli genetiky v soudní i kriminalistické praxi

Ilustrační foto: 123rf
Úterý 22. květen 2018, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Genetika v kriminalistické a soudní praxi i evaluace důkazů krok za krokem budou hlavními tématy 6. ročníku konference Forensica 2018, která se uskuteční na začátku příštího týdne v olomoucké Pevnosti poznání. Setkání předních českých expertů včetně odborníků z olomoucké lékařské fakulty nabídne odborné přednášky, zajímavé kazuistiky i půldenní workshop.

„Forenzní genetika nebo také forenzní DNA-analýza je relativně mladým, nicméně již samostatným a specifickým oborem. Využívá znalostí jak obecné, tak především molekulární genetiky, aby přinášela silné důkazy a argumenty pro identifikaci stop a rozlišení příbuznosti mezi osobami jak v oblasti trestního práva, tak v rámci práva občanského,“ uvedl Jiří Drábek, předseda pořádající Československé společnosti pro forenzní genetiku a vědecký pracovník laboratoře experimentální medicíny Ústavu molekulární a translační medicíny lékařské fakulty.

Letošní ročník se zaměří nejen na forenzně genetická, ale i obecně biologická forenzní témata. Identifikaci „podpisu vraha“ se bude například ve své přednášce věnovat kriminalista a vyšetřovatel Policie ČR Luboš Valerián, který se podílel na objasňování nejzávažnějších trestných činů vražd a loupeží a působí i jako pedagog na Ostravské univerzitě. Účastníci získají také informace o identifikaci obětí hromadných nehod z pohledu člena DVI týmu České republiky (Disaster Victim Identification) i o zvláštních případech, kdy lze v kriminalistické praxi využít forenzní entomologii.

Součástí programu bude také posterová sekce a půldenní workshop, věnovaný bayesovské interpretaci důkazů. „Bayesova inferenční logika vychází z předpokladu, že nelze vyvodit závěr na základě jediného důkazu, byť je extrémně silný. Expertní důkaz by měl být vždy zarámován do reálií případu a zkombinován s dalšími důkazy. Nejlepším způsobem, jak to provést, je vypočítat bayesův faktor neboli věrohodnostní poměr. Ten umožňuje důkaz ohodnotit s ohledem na hypotetický scénář obžaloby a scénář obhajoby,“ objasnil Jiří Drábek.

Šestý ročník konference Forensica 2018 se uskuteční ve dnech 28. až 30. května v Pevnosti poznání v areálu olomoucké Korunní pevnůstky. Informace o registraci a programu najdete na stránkách konference.