Centesimo

O nás
CENtrum TElemedicíny a SIMulátorů Olomouc CENTESIMO, které v červnu 2014 otevřela lékařská fakulta slouží pregraduální i postgraduální výchově.
"Simulátory a telemedicína mají velkou budoucnost, zejména proto, že pomocí těchto moderních metod můžeme ukázat studentům klinické situace, které by v běžném provozu prakticky neviděli, a hlavně by si nemohli vyzkoušet, jak se v této situaci chovat," uvedl děkan Milan Kolář, který otevření centra zahajoval.
Nesmrtelný SIMIR
Hlavní součástí centra je simulátor SIM Man 3G, kterého pracovníci centra pojmenovali Simir podle známé nesmrtelné postavy policisty v seriálu Kobra 11.
Jedná se o sofistikovaný celotělový simulátor, který umožňuje napodobit téměř všechny projevy nemocného člověka a reagovat na aplikovanou léčbu i podávaná farmaka podobně jako živý pacient.
Význam simulační výuky
Centrum Centesimo spojuje výuku jak akutní medicíny, tak i resuscitace pro široký okruh zájemců.
Jeho součástí je i VTEC (Výcvikové, tréninkové a edukační centrum), jež vzniklo za podpory evropských fondů.
V dalších místnostech centra jsou umístěny tréninkové simulátory základních výkonů ve zdravotnictví, gynekologické a porodnické simulátory a trenažéry včetně možnosti využití přednáškové audiovizuální techniky.
Simulátory
Společnost S&T Plus je již od roku 1999 spolehlivým dodavatelem lékařské přístrojové techniky pro široké spektrum oborů. V roce 2008 navázala spolupráci s norskou firmou Laerdal, která patří mezi světově nejvýznamnější výrobce pacientských simulátorů, figurín a pomůcek pro ZZS a urgentní medicínu.
Společnost Laerdal byla založena v roce 1940 v Norsku. Od původního výrobního programu dětských hraček se záhy přesunula k výrobě tréninkových figurín pro nácvik první pomoci a postupně rozšířila výrobu i na nejrůznější pomůcky pro záchranáře a oddělení intenzivní péče / urgentní příjmy.
Pacientský simulátor SimMan 3G
Porodnický simulátor SimMom
Novorozenecký simulátor SimNewB
Simulátor SimNewB je navržen tak, aby vyhovoval učebním požadavkům kurzů v oblasti novorozenecké akutní medicíny a resuscitace a nabízí úplné autentické a souhrnné simulační řešení ve svém oboru. Funkce zahrnují šest přednastavených pacientských úrovní v rozsahu od zdravého po nemocného novorozence.
Resusci Anne Simulator
Tento celotělový simulátor slouží k rozšíření možností osnovy výuky různého záchranného zdravotnického personálu a je perfektní učební pomůckou pro nemocnice, akutní lékařství a vojenský personál, a také pro výuková střediska. Nabízí pro základní výuku klíčové simulační funkce včetně vysoce kvalitních dýchacích cest, spontánního dýchání, EKG, živé defibrilace, nitrožilní aplikace, krevního tlaku a hlasových, plicních a srdečních ozev.
Centesimo v akci
Mimo aktivní spolupráci při výuce studentů Lékařské fakulty UP se pracovníci Centesima účastní různých veřejných akcí popularizujících lékařskou práci, vědu a výzkum a vztah k vlastnímu zdraví. Zde jsou některé z nich:
Dětská univerzita
Noc vědců
Zdravé srdce Hané
Postgraduální kurzy
Workshopy se zahraničními lektory
Dr Marcus Rall je zakladatelem a ředitelem Institutu pro záchranu pacientů (InPASS) a respektovaným záchranářským expertem.
- Studoval medicínu v Tübingenu, Kolíně nad Rýnem, Würzburgu a v USA (St. Joseph Mercy Hospital, Michiganská univerzita, Ann Arbor & Brigham & Women's Hospital, a také v MGH, Harvard University, Boston) a paralelně se studiem pracoval jako záchranářský technik v Kolíně, Würzburgu a jako team leader v hasičském sboru v Reutlingenu
- 17 let pracoval jako anesteziolog a lékař na urgentním oddělení ve fakultní nemocnici v Tübingenu
- Vedl několik výzkumných projektů v oblasti záchranářství a týmové spolupráce s využitím simulátorů
- Absolvoval kurz simulační medicíny v Bostonu a pracoval jako trenér instruktorů v týmu Harvardského centra pro zdravotnickou simulaci
S podporou svého týmu a mezinárodních partnerů, Marcus Rall vycvičil více než 2,500 instruktorů simulační medicíny zejména v Německu, Rakousku a Švýcarsku, ale i v Itálii a jinde.
Simulační kurz akutních stavů v anesteziologii na CENTESIMO
19. 6. 2019
První workshop simulační medicíny pro mladé lékaře z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny KARIM FN Olomouc se uskutečnil ve středu 19. 6. 2019 v prostorách Simulačního a medicínského centra SIMECE a CENTESIMA na LF UP v Olomouci.
Po krátkém seznámení s týmem lektorů a programem workshopu následovalo seznámení se simulátorem SimMan 3G. Lektoři kurzu připravili jednu situaci týkající se perioperační komplikace v průběhu plánované operace a jednu úlohu řešící zhoršení stavu pacienta na JIP po prodělaném operačním výkonu. Byly určeny tříčlenné skupiny, ve kterých danou úlohu řešili vždy dva lékaři a jedna sestra. Simulace probíhaly současně na dvou pacientských simulátorech. Frekventanti simulačního kurzu tak mohli uplatnit své znalosti jak z anesteziologické péče, tak z intenzivní medicíny. Podle principů simulační medicíny se každá situace následně rozebrala s lektorem kurzu v rámci debriefingu. Hodnocení workshopu lékaři bylo pozitivní a všichni projevili zájem se účastnit dalších simulačních tréninků.
"Podobné akce budeme chtít opakovat i v budoucnu. Díky vedení FNOL a výborné spolupráci s LF UP máme možnost využít druhý pacientský simulátor i nejnovější simulátor umělé plíce. Významně se tak rozšířily naše možnosti simulace stavů, které zahrnují patologie v plicích a dýchacích cestách", sdělila přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny MUDr. Olga Klementová, Ph.D. "Díky podpoře vedení kliniky KARIM budeme ve workshopech na podzim pokračovat, protože chceme nadále zlepšovat týmový přístup k řešení krizových stavů u našich mladých lékařů. Poděkování za zdárný průběh akce patří lektorům, technikům a zdravotním sestrám," doplnil vedoucí Simulačního a medicínského centra SIMECE MUDr. Bronislav Klementa.
Kde nás najdete?
Centrum simulátorů, telemedicíny a praktických dovedností je situováno v přízemí pravého křídla staré budovy Teoretických ústavů Lékařské fakulty Univerzity Palackého a je přístupné i přes vstup z Hněvotínské ulice do nové přístavby budovy TÚ (viz spodní obrázek) a pak spojovací chodbou do staré části TÚ.
Adresa: Hněvotínská 3, 775 15 Olomouc
Kontakt: Ing. Luděk Kaprál, tel: 585 632 864, e-mail: ludek.kapral@upol.cz
GPS: 49.586752, 17.235799