Medicína v digitální (po)době. Kalendář na rok 2024 je již k dostání v knihovně

Foto: Martin Višňa
Středa 6. prosinec 2023, 11:14 – Text: Martin Višňa

V grafice stařičkých počítačových programů a her vyvedených dvanáct orgánů lidského těla a zajímavosti k nim psané těmi nejpovolanějšími, totiž lékaři z konkrétních oborů, přináší kalendář Lékařské fakulty UP na rok 2024. Dostal název Medicína v digitální (po)době a již nyní ho můžete koupit v Knihovně LF UP.

Po letošním kalendáři, který byl sestavený z historických anatomických ilustrací, chtěla fakulta svým zaměstnancům, studentům a dalším zájemcům nabídnout na příští rok průvodce ve zcela opačném, aktuálním, ale opět poněkud neobvyklém pojetí. „Fakultní kalendář pro rok 2024 reflektuje dnešní dobu, kdy se digitalizace nevyhýbá žádnému oboru. Každý měsíc je věnován jednomu orgánu s tím, že jsme se snažili držet i některých témat daného měsíce, takže například u „suchého“ února je krátké povídání o játrech. K textům je pak třeba říci, že každý z dvanácti autorů si se zadáním poradil po svém. Někdo zajímavosti k orgánu pojal vážněji, jiný jako hádanku,“ přiblížil proděkan Dušan Klos, který je zároveň jedním z lékařů, kteří do kalendáře přispěli.

„Myslím, že jde o opravdu originální dílo, a věřím, že bude dobře sloužit. Také poučí a pobaví. Jsou tam velice pěkné, lidské, přirozené texty. Zajímavostí také je, že kalendář začíná v lednu mozkem a končí v prosinci srdcem, tedy se do něj promítlo i motto naší fakulty Mente et corde. Děkuji velice všem, kteří se na tomto kalendáři podíleli,“ dodal děkan Milan Kolář.

Nástěnný kalendář Medicína v digitální (po)době je ve formátu A4 k zakoupení v Knihovně LF UP, a to za 100 Kč.