Olomoučtí medici pomáhají během epidemie i na Slovensku

Foto: archiv studentů LF UP
Pátek 17. duben 2020, 7:32 – Text: Martin Višňa

Univerzitní nemocnice Martin, bratislavská klinika dětské hematologie a onkologie nebo Národní centrum zdravotních informací, i tady během epidemie koronaviru pomáhají studenti Lékařské fakulty Univerzity Palackého. Do provozů napříč Slovenskem jich je zapojených více než třicet a minimálně stejné množství je připraveno v případě potřeby také nastoupit.

Kristína Holotová by za normální situace postupně v Olomouci završovala pátý ročník studia Všeobecného lékařství. Po uzavření hranic se však doma na Slovensku přihlásila jako dobrovolník a už přes měsíc je posilou call centra Národního centra zdravotních informací.

„Pracuji z domu. Call centrum má přetížené linky, přepojují nám tak hovory na naše soukromá čísla. K nám medikům jsou většinou přepojováni lidé s dotazy medicínského charakteru anebo praktičtí lékaři, kteří si potřebují ověřit nějaké informace. Asi dvakrát týdně nám přitom chodí e-mail s nejnovějšími informacemi, nařízeními, vyhláškami a podobně, abychom uměli všem odpovědět. Národní centrum funguje také jako spojka s Regionálním úřadem veřejného zdravotnictví, který má na starosti testování na COVID-19, takže musíme podle příznaků a cestovatelské anamnézy umět zvážit, zda volajícímu doporučit kontakt s tímto úřadem,“ uvádí medička s tím, že službu na telefonu má jednou týdně od šesté hodiny ranní do jedenácté večerní.

Kromě toho je členkou týmu třídicího stanu před nemocnicí ve Skalici. „Provádíme zde triáž příchozích. Po změření teploty a zjištění anamnézy rozhodujeme, zda pacient může vstoupit do nemocnice hlavním vchodem, přes urgentní příjem, anebo ho dovnitř nepustíme. Pracujeme na směny, většinou tří- až čtyřhodinové. Nemocnice nám zabezpečuje všechny ochranné pomůcky, což není všude na Slovensku běžné, a na lékařích a sestrách je vidět, že si váží naší pomoci. Jsou k nám velmi milí,“ dodává studentka.

Každý den se snaží také najít nějaký čas na učení, protože má před sebou státní rigorózní zkoušku, ne vždy to však vyjde. Na Olomouc, lékařskou fakultu či fakultní nemocnici ale myslí i jinak než při studiu či při kontaktu se spolužáky, kteří pomáhají ve slovenských nemocnicích a dalších zařízeních nebo na úřadech. „Velmi se mi stýská. Už se těším, až se budu moci vrátit,“ přiznává Kristína Holotová.

Jako dobrovolníci doma nabídli svou pomoc v nemocnicích, sociálních zařízeních či agenturám domácí péče také slovenští studenti fakulty zdravotnických věd. Podle vedoucí studijního oddělení FZV Aleny Cholinské jde zejména o studenty navazujících magisterských oborů, kteří již mají z předchozího bakalářského studia způsobilost k výkonu zdravotnického povolání.