S problémy mediků pomůže zástupce pro studenty

Filip Blažek.
Foto: archiv FB
Úterý 26. listopad 2019, 12:00 – Text: Martin Višňa

Studenti lékařské fakulty se mohou se svými problémy spojenými se studiem medicíny i vysokoškolským životem obecně obracet na nově zřízeného zástupce pro studenty. Tím byl na dva roky jmenován Filip Blažek z pátého ročníku Všeobecného lékařství, který byl v posledních třech letech také členem fakultního akademického senátu.

„Institut zástupce pro studenty jsem zřídil v souladu se svým programovým prohlášením. K této myšlence mě mimo jiné přivedli studenti, se kterými jsem se setkal během svého členství v Akademickém senátu lékařské fakulty a v rámci předvolební kampaně. Zjistil jsem, že mnoho studentů neví, s kým nebo kde mají své problémy během studia řešit. Tímto vstřícným krokem jim nabízím další možnost, a to zejména proto, že mnozí studenti chtějí své podněty nebo stížnosti řešit v co možná nejvyšší anonymitě,“ vysvětlil děkan Josef Zadražil, který Filipa Blažka vybral s ohledem na jeho dosavadní angažovanost, rozhled a schopnost komunikovat.

„Je sice pravda, že brzy mě čekají záležitosti spojené s dokončením studia, ale když mě pan děkan oslovil, příliš jsem neváhal. Jako na studenta vyššího ročníku se na mě někteří mladší spolužáci obraceli, jako senátor jsem se pak účastnil několika porad vedení, takže jsem si byl vědom, že se studenti s některými problémy potýkají,“ uvedl Filip Blažek.

Medici za ním mohou přijít s jakýmkoliv svým problémem. „Původní myšlenka byla, že bych se měl zabývat především záležitostmi spojenými s vlastním studiem. Avšak poté, co byli studenti o zřízení této funkce informováni, mě někteří oslovili i s problematikou, která není vyloženě studijní, ale je součástí našeho života na fakultě,“ poznamenal zástupce pro studenty s tím, že přijaté podněty řeší s nejlepším vědomím a svědomím buď sám na základě vlastních zkušeností, anebo je posouvá dál kompetentním osobám ve vedení fakulty, případně vedoucím jejích pracovišť. Vedení fakulty a také členy akademického senátu bude o své činnosti také pravidelně informovat.

Za první měsíc se na Filipa Blažka obrátila zhruba desítka studentů, polovina dotazů byla studijního charakteru, další si všímaly i některých provozních záležitostí. „Samozřejmě ve spoustě věcí jsme teprve na začátku a vztah se studenty i s vedením a vůbec i funkce samotná se budou dále vyvíjet. Nicméně budu rád, když studenti budou tohoto institutu využívat. Je to další možnost, jak zlepšit studentský a kolegiální život na fakultě,“ dodal zástupce pro studenty.

Své podněty mohou studenti lékařské fakulty posílat na e-mail studentskyzastupce@upol.cz.

Zpět