Zubní kaz byl již podesáté v hledáčku stomatologické konference

Konference Víme, jak na zubní kaz.
Foto: Martin Višňa
Pondělí 11. listopad 2019, 15:00 – Text: Martin Višňa

O léčbě vrozených vývojových vad stomatognátního systému, peripetiích dentální hygieny u nás nebo o probíhajících preventivních programech se mluvilo na mezinárodní stomatologické konferenci Víme, jak na zubní kaz na lékařské fakultě. Zubní lékaři, dentální hygienistky, sestry a studenti zubního lékařství z České republiky i ze Slovenska se v Olomouci sešli již podesáté.

Podle prezidenta konference Ladislava Korotvičky z pořádající neziskové organizace Arak byl desátý ročník bilanční. „Bilancovali jsme, co se nám za těch deset let ve spolupráci s Univerzitou Palackého, Střední zdravotnickou školou a Vyšší odbornou školou zdravotnickou Emanuela Pöttinga a dalších institucí podařilo. Stali jsme se například partnery České stomatologické komory, spolupořádáme Světový den ústního zdraví, letos se podařilo do výuky zdravotnické školy zařadit obor Dentální hygienistka. Co se týče konference, podařilo se nám uchovat původní formát, tedy že je určena pro všechny zástupce oboru stomatologie včetně studentů. O prestiži akce pak svědčí například to, že se jí zúčastnila ředitelka zdravotního odboru Vojenské zdravotní pojišťovny Markéta Benešová a hlavní hygienička ČR a náměstkyně ministra zdravotnictví Eva Gottvaldová,“ uvedl Ladislav Korotvička.

Ve velké posluchárně Teoretických ústavů lékařské fakulty zaznělo během dvoudenní konference téměř třicet příspěvků z různých oblastí stomatologie, součástí programu byl také společenský večer ve Vlastivědném muzeu. Tam si účastníci mohli prohlédnout mimo jiné výstavu o historii zubního lékařství nejen na olomoucké univerzitě a ve fakultní nemocnici. O výstavě, která je v Handkeho sále k vidění do 17. listopadu, jsme psali zde.

V průběhu společenského programu došlo i na předávání cen. „Je to můj poslední ročník v roli prezidenta konference, rozhodl jsem se tedy ocenit některé spolupracovníky či podporovatele. Ocenění za zásluhy dostali emeritní přednosta Kliniky zubního lékařství LF a FNOL Miloš Špidlen a Květoslava Nováková, která jako vědecká sekretářka byla pro konferenci nepostradatelná. Ona byla její duší,“ dodal Ladislav Korotvička s tím, že dalších jedenáct lidí se stalo čestnými členy společnosti Arak.

Nezisková organizace se dlouhodobě zaměřuje na prevenci nejen v oblasti zubní hygieny. Pod hlavičkou projektu Mandala organizuje osvětový program pro širokou veřejnost a zejména děti u příležitosti březnového Světového dne ústního zdraví, významnou akcí je i Arakiáda – Mladý posluchovský záchranář, kde školní týmy soutěží v záchranářských dovednostech. Další aktivity se zaměřují také na seniory, pedagogy nebo na odbornou stomatologickou veřejnost.

Zpět