Známe kandidáty do senátu! Zkuste si online volby nanečisto, naostro pak 3. až 11. května

Grafika: Michaela Cyprová
Pondělí 24. duben 2023, 11:27 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Kdo se stane od září na příští tři roky novou senátorkou či senátorem Univerzity Palackého za vaši fakultu? O tom budete od 3. do 11. května v elektronických volbách rozhodovat vy, studenti a akademici. Seznam kandidátů do vrcholného řídicího orgánů univerzity byl právě zveřejněn na webu voleb.

Volby do Akademického senátu UP jsou v plném proudu. Skončilo období pro nominování kandidátů za jednotlivé fakulty z řad akademiků i studentů. Nyní je čas prostudovat si jména, která jsou do tohoto klíčového pléna nominována za tu vaši. Samotné volby proběhnou online formou na začátku května. Před tím ale máte možnost osahat si volební aplikaci a zorientovat se v ní během „voleb nanečisto“.

Volby nanečisto

„Rádi bychom před ostrými volbami nabídli voličům alespoň na dva dny možnost připomenout si prostředí elektronické aplikace, vyzkoušet si přihlášení i výběr kandidátů. Ve cvičných ‚volbách nanečisto‘ budou jako kandidáti uvedeny fiktivní osoby, což bude zřejmé už z jejich netradičních jmen,“ vysvětlil předseda hlavní volební komise Zdeněk Svoboda. Doplnil, že volby nanečisto by měly posloužit i jako zátěžový test. „Budeme rádi, když se i do těchto fiktivních voleb zapojí co nejvíce voličů z řad studentů a akademiků,“ doplnil.

Volby nanečisto budou spuštěny jen den a půl, a to od středy 26. dubna od 12:00 do čtvrteční půlnoci. Budou dostupné na webu volby.upol.cz, kde se pak na počátku května odehrají i ostré volby do Akademického senátu Univerzity Palackého.

Kandidáti a ostré volby

Padesát devět jmen adeptů a adeptek pro zastupování fakult v univerzitním senátu obdržely v předchozích dnech dílčí volební komise na osmi fakultách UP. Jejich seznam je zveřejněn na webu voleb. V květnových volbách pak každý volič z řad akademiků i studentů vybere pro působení ve velkém senátu nejvýše tři jména, dva akademiky a jednoho studenta ze své fakulty – celkem je v Akademickém senátu UP 24 senátorů a senátorek. Ti nově zvolení usednou do svých křesel v polovině září 2023, jejich mandát pak potrvá do 15. května 2026.

Před ostrými volbami do Akademického senátu UP, které proběhnou od středy 3. května (12:00) do čtvrtka 11. května (12:00), přineseme ještě podrobný návod. Průběžně sledujte informace také na webu voleb upol.cz/volby.