Budoucí zubař vystavuje své běhy na vrchol

Výstavu Matěje Bernáta zahájila proděkanka LF Hana Kolářová.
Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 13. únor 2020, 12:00 – Text: Martin Višňa

Do horských výšin zve nová výstava ve foyer Dostavby Teoretických ústavů. Autorem kolekce fotografií je student zubního lékařství a velký milovník pohybu v horském terénu Matěj Bernát.

Gerlachovský štít, Matterhorn nebo Mont Blanc, to jsou vrcholy, na které se můžete prostřednictvím vystavených snímků podívat. „Za to, že tady tyto fotografie jsou, vděčím svým rodičům, kteří mě od útlého věku brali do přírody a do hor. Na škole jsem se věnoval biatlonu, také atletice, závodil jsem v horském běhu, maratonu a skialpinismu. Dokonce jsem byl i člen juniorské reprezentace, sportu jsem věnoval spoustu času. Bohužel, nebo spíše bohudík přišlo zranění, kvůli kterému jsem s vrcholovou úrovní musel skončit. Čas, kdy jsem se nemohl věnovat tréninku, jsem zasvětil přípravě na vysněné studium na lékařské fakultě. A protože se mi daří úspěšně skládat všechny zkoušky poměrně brzy, tak mi zbývá spousta času i na milované hory,“ uvedl na vernisáži autor fotografií.

„Rozhodně nejde o nějaké dokonalé kompozice. V horách se snažím hlavně o nějaký výkon, ať je to lezení, skialpinismus, vlastně všechny horské sporty mi jsou blízké. Nejraději mám, když můžu úplně nalehko v řádu hodin vyběhnout k vrcholu a zase seběhnout dolů co nejrychleji trasu, která běžně trvá i několik dní. Takže jde o fotky pořízené malou zrcadlovkou víceméně za běhu,“ dodal Matěj Bernát.

Výstavu Run the Peak/Běh na vrchol zahájila proděkanka lékařské fakulty Hana Kolářová. „Ten název je příznačný. Studentům na imatrikulaci připomínáme, že studium medicíny je náročné, že si sáhnou na dno svých sil, ale vždycky najdou sílu stoupat dál až na ten vrchol, kde získají titul a začnou užívat radostí s ním spojených. Matěj si k tomu našel ještě další vrchol, který vedle studia zdolává, a já bych mu jménem vedení fakulty chtěla poděkovat za to, že nás těmito krásnými obrázky ze svého života obohatil,“ řekla proděkanka.

Fotografie Matěje Bernáta budou ve foyer Dostavby Teoretických ústavů k vidění do poloviny března.

Zpět