Dobrovolnice z urgentu: Rozhodla jsem se zůstat a pomoci

Studenti medicíny vypomáhají na linkách Krajské hygienické stanici.
Foto: Spolek mediků LF UP
pondělí 16. březen 2020, 15:58 – Text: Martin Višňa

Studenti lékařské fakulty v těchto náročných dnech doplnili personál olomoucké Krajské hygienické stanice a několika pracovišť fakultní nemocnice a pomáhají zabezpečovat některé nezbytné činnosti. Jako dobrovolníci pro případ potřeby se přihlásily dvě stovky budoucích lékařů.

Jednou z nich je i studentka 5. ročníku Všeobecného lékařství Jarmila Trumpešová. „Nejsem z Olomouce, ale nechtěla jsem se vracet domů a ohrozit rodinu. Rozhodla jsem se, že zůstanu tady a pomůžu, pokud bude třeba,“ uvedla. Spolu s dalšími čtyřmi studentkami se staly operátorkami na nonstop lince oddělení urgentního příjmu.

„Jsme vlastně taková primární triáž, třídění těch, kteří volají na urgent. Všichni se napřed dovolají k nám a my je buď přepojujeme dál, nebo vysvětlujeme situaci týkající se koronaviru,“ vysvětlila studentka s tím, že již má za sebou jednu noční směnu. „Hovorů byly desítky, přesně nevím. Denní směna musí být mnohem náročnější, tam už to bude ve stovkách. Musím ale říci, že během mé služby to všechno byli volající s dotazy, které se urgentu opravdu týkaly,“ dodala Jarmila Trumpešová.

Kromě urgentního příjmu vypomáhají studenti medicíny ve Fakultní nemocnici Olomouc také na Dětské klinice, III. interní klinice a na traumatologii. Dvanáct studentů se zapojilo do provozu Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Více k dobrovolnické činnosti nejen studentů Univerzity Palackého zde.

Zpět