Fotbal mi chybí, ale musí teď jít stranou, říká medička

Natálie Čampišová v akci.
Foto: Jan Teimer, archiv N. Čampišové
pondělí 13. duben 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

Ač některým sportům v souvislosti s uvolňováním protikoronavirových opatření již svítí zelená, než znovu ožijí fotbalová hřiště, bude to ještě nějaký čas trvat. Své velké zálibě se tak stále nemůže věnovat studentka Všeobecného lékařství Natálie Čampišová, která jako rozhodčí píská první ligu žen a zápasy krajské 1.A třídy mužů.

Skloubit náročné studium a fotbal podle posluchačky prvního ročníku na olomoucké lékařské fakultě jde. „Někdy to vyžaduje hodně úsilí stíhat všechno naráz, ale při studiu medicíny je dobré mít něco, u čeho můžete vypnout. Na hřišti se mi to daří. Musím se tam koncentrovat pouze na zápas, abych udělala správná rozhodnutí, a k tomu si zaběhám,“ tvrdí. Zároveň ale zdůrazňuje, že škola je priorita a s přibývajícím učením musí jít rozhodování stranou.

A jak se v uplynulých týdnech ukázalo, nejen s učením. Kvůli epidemii a přijatým opatřením jarní fotbalová sezona v okrese ani v kraji nezačala. „Liga žen startovala o něco dříve, stihla jsem odpískat jeden zápas, hned v prvním kole. Během druhého kola jsem byla na semináři rozhodčích, to už platila první omezení. A před třetím kolem jarní části byla soutěž žen ukončena,“ uvádí Natálie Čampišová, které fotbal chybí. „Životy a zdraví lidí jsou na prvním místě, pokračování soutěží by celou situaci pouze zhoršilo. To za to nestojí.“  

V posledních týdnech se tak doma snaží trénovat individuálně, mimo jiné se prostřednictvím online testů procvičuje ve fotbalových pravidlech. A samozřejmě nezapomíná ani na školní povinnosti. „Není to snadné, ale vyučující se nám snaží v samostudiu pomoci. Máme možnost online přednášek z některých předmětů, píšeme testy přes internet, plníme zadané úkoly, abychom byli připuštěni k závěrečné zkoušce. Snažím se tento čas využít k tomu, abych dostudovala látku, kterou jsem v průběhu semestru nestihla. Myslím, že to půjde zvládnout,“ popisuje medička.

Jak dodává, mrzí ji, že nemá ještě dostatek zkušeností a praxe, aby se mohla podobně jako studenti vyšších ročníků zapojit do dobrovolné činnosti. „Vážím si všech studentů i vyučujících, kteří se nebáli do takové situace jít a pomáhat ostatním. Zároveň mám obrovský respekt nejen k lékařům, sestřičkám, hasičům a policistům, ale také k lidem, kteří chodí stále do práce. Každý den riskují zdraví vlastní a svých rodin, aby mohla společnost i nadále fungovat.“

Natálie Čampišová původně snila o kariéře profesionální fotbalistky. Fotbal hrála od malička, začínala ve čtyřech letech v bouzovské přípravce. Kvůli zdravotním problémům ovšem později oblékla dres rozhodčí. Fotbal je pro ni nyní zásadním koníčkem a chce se stát lékařkou.

Zpět