Let’s enjoy a tour of Olomouc together!

Photo: Vojtěch Duda
Pondělí 16. říjen 2023, 14:22

Are you a foreign student or foreign employee of the Palacký University? Would you like to learn more about the history of Olomouc? We offer you a unique opportunity to take part in a tour of the city organized by the Welcome Office, during which you will learn information not only about the city of Olomouc, but also about the history of the Palacký University. More information about Welcome Office city tours can be found here. There you can also find a small "taste" of the tour organized by us. Are you interested in this offer? Then don't hesitate and fill out the registration form:

The tour for foreign students of Palacký University takes place on Tuesday, October 24. from 4 p.m. (length approx. 120 minutes). Participants will meet in front of the astronomical clock on Horní náměstí in Olomouc. Capacity is 25 people, entrance for free. Please register here.

The tour for foreign employees of Palacký University takes place on Tuesday, October 31. from 3 p.m. (length approx. 120 minutes). Participants will meet in front of the astronomical clock on Horní náměstí in Olomouc. Capacity is 25 people, entrance for free. Please register here.