Noc vědců na lékařské fakultě

Foto: UP
Čtvrtek 5. říjen 2023, 16:32 – Text: Kateřina Čapková

Již tento pátek se otevře celá budova Lékařské fakulty UP veřejnosti, a to v rámci tradiční popularizační akce Noc vědců. Návštěvníky čeká bohatý program, jehož letošním tématem je Tajemství a do kterého se zapojila celá řada pracovišť.

Akce plná ponaučení, nových zkušeností, ale i vědomostí proběhne v pátek 6. října 2023 od 18 hodin do 22 hodin na Teoretických ústavech LF UP a v Dostavbě LF UP (vchod z nemocnice i z ulice Hněvotínská). Jak uvádí proděkan pro vnější vztahy Dušan Klos, do přípravy programu se zapojila i řada pracovišť Fakultní nemocnice Olomouc.

Letošní premiéru bude mít I. chirurgická klinika, která odhalí taje chirurgického šití – návštěvníci se seznámí se základními chirurgickými technikami, základy šití, vyzkoušejí si základní chirurgické nástroje a mohou taktéž vyzkoušet simulátory laparoskopické operace.

Traumatologická klinika seznámí návštěvníky se současnými i historickými implantáty, které se používají či používaly v léčbě zlomenin. Některé budou prezentovány i na modelech skeletu s doprovodným komentářem o tom, jaké chirurgické prostředky se používají ke zhojení zlomenin.

Díky II. interní klinice – gastroenterologické zjistíte, že nejen láska prochází žaludkem – zájemci si budou moci vyzkoušet endoskopický trenažér, ultrazvukové vyšetření břicha, péči i výživovou sondu přímo do žaludku i další aktivity.

Klinika zubního lékařství a jejich Zubní víla poradí, co udělat s vyraženým zubem, nebo ukáže, co zubní lékař používá v zubní ordinaci či jak důležitá je zubní hygiena.

Studenti ze spolku IFMSA Olomouc (International Federation of Medical Students' Associations) umožní zjistit, jakou máte krevní skupinu či kolik máte v krvi cukru. Budete si moci ověřit své znalosti o lidském těle a dozvíte se zajímavosti o tajemstvích lidského těla, které možná nevěděli a také proč je kladen důraz na prevenci. Kvíz bude určen pro děti i dospělé.

Simulační centrum CENTESIMO si připravilo čtyři stanoviště, na kterých se postupně seznámíte s diagnózou, kterou se lékaři snaží rozluštit. Vodítky budou cílený rozhovor s pacientem, fyzikální vyšetření zahrnující například hmatání pulzu nebo poslech srdce a plic, dále pak laboratorní odběry či EKG a v neposlední řadě také zobrazovací metody typu rentgen či ultrazvuk. Na simulačním centru budete mít možnost provést diagnostiku pacienta, zhlédnout ultrazvukové simulátory pro oblast srdce a porodnictví či si vyzkoušet neodkladnou resuscitaci. Po poskládání všech dílků skládačky v péči o pacienty by v optimálním případě měl pacient nemocnici opustit bez dalších tajemství. Tyto prohlídky se konají vždy v celou hodinu (18 h, 19 h, 20 h a 21 h) a je třeba se na ně předem přihlásit. Kapacita je 20 osob na jeden vstup. Přihlásit se můžete zde.

Ke zhlédnutí bude také výstava Budovy Lékařské fakulty UP – včera, dnes a zítra a ve velké posluchárně poběží pásmo fotografií z historie fakulty. Celý večer bude také otevřeno anatomické muzeum (vstup pouze návštěvníkům starším 15 let).

V neposlední řadě bude celou budovou Dostavby znít hudba DJ Dentist – bývalého studenta a nynějšího pedagoga a doktora.

Popularizační událost Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 s cílem ukázat široké veřejnosti, že věda není nudná, naopak že odborníci na vědeckých pracovištích dělají práci přínosnou všem. Olomouc se na mapu míst, kde se Noc vědců koná, přidala v roce 2011, od té doby patří k nejoblíbenějším akcím pro veřejnost, které Univerzita Palackého pořádá. Návštěvnost programu se pohybuje kolem 6000 lidí. Kompletní program Noci vědců 2023 na Lékařské fakultě UP naleznete na webu akce.