UP pokračuje v jednáních o očkování zaměstnanců UP proti covidu-19

Úterý 16. březen 2021, 19:00

UP na základě jednání a výzvy České konference rektorů (ČKR) dnes na MŠMT odeslala počty akademických i neakademických pracovníků, které poslouží při dalším vyjednávání a plánovaní očkovací strategie Ministerstva zdravotnictví ČR proti covidu-19. Akademičtí pracovníci obecně jsou v plánech MZ ČR zařazeni v prioritní očkovací skupině 1.B., v této fázi se hovoří především o dvou prioritních skupinách:

• Akademičtí pracovníci ve věku 55–70 let – na UP celkem 455 osob (předpokládá se, že kolegové ve věku 70+ se naočkují z titulu věku dříve, než na ně dojde řada jako na VŠ pedagogy).
  • Pracovníci zajišťující nutnou kontaktní výuku posledních ročníků Bc. a Mgr. studia – na UP 830 ak. pracovníků a 309 ostatních pracovníků.

Zástupci UP v ČKR a Radě vysokých škol pak i nadále usilují o to, aby do prioritní očkovací skupiny byli zařazeni rovněž neakademičtí pracovníci. Celkem UP v podkladech pro MZ ČR zaslala, že je u nás potřeba naočkovat 1998 akademických a 2024 neakademických pracovníků. Jakmile dorazí od MZ ČR podrobnější informace a pokyny, budou v tomto ohledu kontaktováni i dotčení zaměstnanci.

Očkovací kapacity pro univerzitní zaměstnance ve FNOL

Rektor Jaroslav Miller zároveň s ředitelem FNOL prof. Romanem Havlíkem v minulých dnech projednával možnosti očkovacích kapacit. FNOL je pro potřeby univerzitních zaměstnanců schopna zajistit v průběhu pracovního týdne očkování 2000–3000 lidí navíc. I proto UP plánuje vytvořit klastr okolních vysokých škol (UTB ve Zlíně, dvě soukromé vysoké školy v Olomouckém kraji), kterým bude napomáhat při očkování jejich zaměstnanců.

Debaty se odehrávají prakticky na denní bázi. Předsednictvo ČKR včetně rektora UP v minulém týdnu jednalo s MŠMT a s MZ ČR, dnes rektor absolvoval další jednání s FNOL, zítra se pak zúčastní videokonference s MŠMT.

UP v očkování pracovníků podniká aktivní kroky, nicméně jednání nejsou jednoduchá. Záleží na další politice vlády a je také potřeba brát v potaz, že dosud nejsou naočkovány ani ty nejohroženější skupiny obyvatel a pracovníků a že celá očkovací strategie je stále limitovaná počtem doručených dávek vakcín. Prosíme tedy v tomto ohledu o trpělivost, jakmile budeme mít jakékoliv podrobnosti, budeme vás o nich obratem informovat.